KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1386051
*
nr 138 6051
Gouache
Senvinterlandsakp, otyd. Sign, 32x46
Utrop:
1.500 kr
Såld:
3.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 april 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/4 20:41:31
1
3.600 kr
14/4 14:32:25
2
1.300 kr
14/4 14:32:45
2
1.400 kr
14/4 22:43:35
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst otyd senvinterlandsakp täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:00
-
7204 Glasmålning
Kina, yttermått inklusive ram: 70x50 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:50
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:51
*
Gouache
nr 138 6051
Gouache
Senvinterlandsakp, otyd. Sign, 32x46
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 3.700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 april 2002 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/4 20:41:31 | 1 | 3.600 kr |
| 14/4 14:32:25 | 2 | 1.300 kr |
| 14/4 14:32:45 | 2 | 1.400 kr |
| 14/4 22:43:35 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst otyd senvinterlandsakp täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:00 -
7204 Glasmålning
Kina, yttermått inklusive ram: 70x50 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:50 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:51



